Rejseplan for Andebølles tur til Bolivia i 2007

20. april – Afrejse fra Danmark.
21. april – Rejsedag
22. april – Ankomst til Bolivias største by, Santa Cruz, som ligger midt i junglen. Vi bor hos familien Lopez i et af byens fattige kvarterer. Først besøger vi byens zoologiske have sammen med familien Lopez. Senere tager vi ind til byen for at se familiens yngste søn, Samuelito, danse.
23.april - Vi besøger verdens største sommerfuglepark, som ligger lige uden for Santa Cruz.
24.april – Besøg til Samaipata, som er en gammel ruin fra en indianerstamme, der levede for mere end 4000 år siden, det vil sige længe før inkaerne. Der er også en teori om, at det er en UFO-landingsbane. På vej tilbage stopper vi op ved nogle smukke vandfald, og får os en lille dukkert.
25.april – Vi besøger skolen, hvor familien Lopez børn går. Eleverne interviewer skoleinspektøren, og han viser os rundt på skolen. Derefter begynder den 14 timers lange busrejse til Sucre.
26.april – Ankomst til byen Sucre, som ligger i 2700 meters højde. Om eftermiddagen besøger vi Martha, som Dialogos har samarbejdet med.
27.april – Vi besøger Dialogos samarbejdspartner, Prodecos kontor, og om aftenen spiser middag med samarbejdspartnerne fra Cimes og Prodeco.
28.april – Afgang fra Sucre. Vi kører i firehjulstrækkere mod minebyen Potosi. Vi spiser lamakød til middagsmad og besøger Spaniens gamle nationalbank, Casa de Monedas. Vi overnatter i Miraflores, hvor der er varme kilder på hotellet.
29.apri – Efter et varmt morgenbad kører vi mod Uyuni. Vi ser lamaer på vejen. Besøger den gamle mineby Pulacayo. Vi overnatter i byen Uyuni.
30. april – Vi tilbringer hele dagen i Salar de Uyuni, verdens største saltørken, som er på størrelse med Fyn. Kører tilbage til Uyuni for natten.
1.maj – Køredag. Der er 10 timers køretur fra Uyuni til Sucre.
2.maj – Vi spiser frokost hos Martha, Dialogos gamle samarbejdspartner. Bagefter besøger vi Cimes hospitalet, som er støttet af Dialogos. Om aftenen er vi på universitetet, for at tale engelsk med de studerende, der er ved at lære det.
3. maj – Vi kører i firehjulstrækkerne til landsbyen El Villar, der ligger 6 timers kørsel fra Sucre. Vi overnatter i samarbejdspartneren Prodecos lokaler.
4.maj – Vi kører videre med landsbyen La Revuelta, som ikke har elektricitet. Byen ligger yderligere fire timers kørsel fra El Villar. På vejen besøgte vi en af biavlerne fra biavlsprojektet. Om aftenen har vi bål med landsbyens beboere.
5. maj – Vi rider til nabobyen La Rodeito, besøger den lokale sygeplejerske, skolen og spiller volleybold med skolens lærere. Til frokost slagter vi en gris og spiser den.
6.maj – Tilbage til El Villar. Om aftenen er vi til bål hos skoleinspektøren Carlos Guerra.
7.maj – Inden vi kører tilbage til Sucre besøger vi gymnasiet i El Villar.
8.maj – Vi spiser frokost hos en familie i Sucre. Bagefter besøger vi bøndernes marked.
9.maj – Besøg på Dialogos projekter i Potolo.
10.maj – Frokost hos familie i Sucre.
11.maj – 14 timers bustur til Santa Cruz
12.maj – Vi slapper af hjemme hos familien Lopez, som vi også bor hos denne gang.
13.maj – Udflugt med familien Lopez til floden.
14.maj – Afrejse.
15.maj – Hjemme i Danmark igen.